İşlemler

 Ehliyet Değiştirmek İçin Ne Yapmalıyım? Başvurusu, Evrakları, Ücreti

Ehliyet Değiştirmek İçin Ne Yapmalıyım? Ehliyet değişimi süresi biten ehliyetler için yasal bir zorunluluktur. Eğer süresi bitmiş ehliyet ile polis çevirmesine denk gelinirse 739 TL para cezası ödeniyor. Ad veya soyad değişimlerinde de ehliyetin değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü kimliğinizde yazan bilgilerle ehliyetin tutarlı olmaması da yine aynı ceza kapsamına girer. Bu yüzden ehliyet değiştirme işini çok ertelememek gerekiyor.

İşlemler için online randevu sistemiyle randevu almak mümkün. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sayfasından ya da e-Devlet üzerinden randevu alınabiliyor. Eğer isterseniz ALO 199 Nüfus Müdürlüğü Destek Hattı üzerinden telefonla da randevu alabilirsiniz.

Ehliyet Değiştirme Ücretleri Ne Kadar?

 Ehliyet Değiştirmek İçin Ne Yapmalıyım?

Ehliyet değiştirme fiyatları da yenilendi. Eğer zaten yeni kimliğiniz varsa ve çalınma, kayıp gibi sebeplerle yeniletecekseniz 280+65 TL ücreti var. Eski tip ehliyetinizi yenisi ile değiştirecekseniz zorunlu bir işlem olduğu için 13+2 TL ücret ödeniyor. Eski tip ehliyetinizin çalınması ya da kaybolması gibi bir durumda da yine yenisiyle değiştirileceği için 13+2 TL ücret ödeniyor.

Ehliyetinizin değişimi sırasında, hatalı basım, kargoda kaybolması, kırık teslim vb. sorunlar yaşarsanız tekrar başvuru yapmanız gerekiyor. Ancak bu kez herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Değerli kâğıt ve harç bedeli; Maliye Bakanlığı veznelerinde, anlaşmalı bankalardan ve PTT şubelerinden yapılır. Vakıf payı için ise, Türk Polis Teşkilatının anlaşmalı olduğu bankalara ücret yatırılır.

Ehliyet Yenilerken Dekont Gerekli Mi?

 Ehliyet Değiştirmek İçin Ne Yapmalıyım?

Ehliyet değişimi için dekont gerekli belgeler arasında değil. Online ödeme kanallarından ödemeler yapıldığında ödeme işlemi sisteme otomatik olarak yansıyor. Ancak Elden ya da PTT şubelerinden değerli kağıt ve vakıf ücretleri için dekont alıp yanınızda bulundurmakta fayda var.

Benzer konularla ilgili tüm konuları neyapmaliyim.net/islemler sayfamızda bulabilirsiniz…

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Neler?

Ehliyet için gerekli belgeler ile yenilemede gereken belgeler çok fark etmiyor. Ehliyet değiştirme için gereken belgeler:

  • Kimlik Belgesi
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Kan grubunu bildiren belge (yazılı beyan da yeterli)
  • Sürücü Sağlık Raporu
  • Adli Sicil Belgesi (e-Devlet üzerinden alınabiliyor)
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Malulen Emeklilik Maaşım Kesildi, Ne Yapmalıyım?

Bu belgeler zorunludur. Sağlık raporu yeni güncellemelerle alınan ehliyet tipine göre 5 ya da 10 yılda bir tekrar güncellenerek bildirilmek zorunda. Alınan Sürücü Sağlık Raporunun geçerlilik süresi 2 yıldır. Eğer 2 yıldan kısa süre önce alınmış bir raporunuz varsa başvuru sırasında bunu da kullanabilirsiniz.

Ayrıca vekâleten başvuru süreçleri yürütülemediği için şahıs tarafından yapılması ve takip edilmesi gereken bir süreçtir.

Ehliyet Değiştirme Son Tarihi Ne?

2022 ehliyet yenileme yeni surucu belgesi yenileme ucreti gerekli evraklar ve son tarih 1

Ehliyet yenileme 01.01.2016 yılında yapılan düzenlemeyle zorunlu oldu. Bu tarihte yeni tip ehliyetlere geçildi ve 31.12.2022 tarihine kadar yenilenmesi gerekiyor. Sürücü belgesinin kullanım tarihini uzatmak için de yine yenileme başvurusu yapmış olmak gerekiyor.

Yeni Ehliyetim Bana Nasıl Ulaştırılacak?

Yenilenen ehliyetiniz, yenileme sırasında beyan ettiğiniz adresinize PTT güvenli taşıma hizmeti ile gönderiliyor. Bu hizmet için ek bir ücret ödemiyorsunuz. Ancak ehliyet teslimi sırasında vekâleten işlem yapılmamakta yani adresinizde olmamanız durumunda başka birinin sizin ehliyetinizi teslim etmesi mümkün değil. Eğer adresinizde olmadığınız için ehliyetinizi teslim alamazsanız başvuru yaptığınız Nüfus Müdürlüğüne geri gönderilir ve oradan giderek teslim alabilirsiniz.

Ehliyet tesliminde dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise, kontrol etmek. Eğer teslim aldığınız ehliyet; kimlik bilgileri, sertifika, sağlık gibi bilgilerde yanlışlık içeriyorsa bunu bildirmekle ve sürücü belgesini iade etmekle yükümlüsünüz.

Yeni ehliyet için başvurunuz sırasında, yenisini beklerken, kullanmanız için 15 gün geçerliliği olan bir geçici ehil belgesi alabilirsiniz. Bu sayede ehliyet değiştirme işlemleriniz sırasında herhangi bir mağduriyet yaşamazsınız. Ancak bu belgeyi talep ederek almalısınız. Yenileme işlemleri sırasında otomatik olarak verilmiyor.

Konuyla alakalı videoyu izleyebilirsiniz;

 

E-Devlet Şifremi Hatırlamıyorum, Ne Yapmalıyım?

Yeni Kimlik Çıkarmak İçin Ne Yapmalıyım? Evraklar, Ücreti

 

Sosyal medya hesaplarımızı takip edip, bizlere destek olabilirsiniz.

Facebook: facebook.com/neyapmaliyimnet

Twitter: twitter.com/neyapmaliyimnet

Neyapmaliyim.net

NOT: İçeriklerimiz link eklenerek kaynak gösterilmeden asla paylaşılamaz. İzinsiz içerik kullanımı yasal suçtur. İçeriklerimizle alakalı şikayet, kafanıza takılanlar, soru, görüş ve önerilerinizi bizlere iletişim kanallarımız üzerinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu