İşlemler

HGS İptali İçin Ne Yapmalıyım?

HGS İptali İçin Ne Yapmalıyım? HGS aboneliği sonlandırmak için PTT, anlaşmalı noktalar ya da banka kullanılabilir. PTT’den sonlandıracaksanız, şubelere kişisel başvuru yapabilirsiniz. Tekrar başka araç için HGS kullanmayacaksanız iptalden sonra PTT size SMS ile içinde kalan paranızı alabileceğinizi bildirir. Bu mesaj en geç bir ay içinde gönderilir. PTT başvuruları için ayrıca e-Devlet üzerinden de başvuru gönderebilirsiniz. Süreç yine aynı şekilde işler.

HGS İptali İçin Ne Yapmalıyım
HGS İptali İçin Ne Yapmalıyım?

HGS iptal işleminizi bankalardan da yapabilirsiniz. Eğer bankanızın online şube ya da telefon uygulamasını kullanıyorsanız oradan başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun sonucunda bankanın size söylemiş olduğu sürede içinde kalan ücret hesabınıza aktarılır. Genellikle online ortamlarda bu işlem çok daha kısa sürede gerçekleştirilir.

Eğer HGS alırken benzinlik gibi anlaşmalı kurumları kullandıysanız aldığınız kuruma giderek veya telefon üzerinden iptal talebinizi iletebilirsiniz. Bu tip anlaşmalı kurumların HGS işlemleri de yine PTT anlaşmalı olduğu için süreç tıpkı PTT’de olduğu gibi işler.

HGS Sorgulaması Nasıl Yapılır?

HGS Sorgulaması yapmak geçişlerde yeterli bakiye bulunması zorunlu olduğu için önemlidir. Eğer HGS sisteminden yeterli bakiyeniz yokken geçerseniz cezai işlem uygulanıyor. Yetersiz bakiye ile geçiş yaptıktan 15 gün sonra geçiş için gerekli ücret yüklenmezse geçiş ücretinin 5 katı ceza uygulanıyor. Bunun önüne geçmek için PTT posta çeki hesabından ya da bankadan otomatik ödeme talimatı verilebilir. Otomatik talimat verilmediyse mağduriyet yaşamamak için sık sık kontrol edilmeli.

Bakiye sorgulamasını bankaya telefonla ulaşarak, online bankacılıktan ya da HGS Müşteri Hizmetlerinin sayfasından yapabilirsiniz.

HGS Ürünü Olduğu Halde Kaçak Geçiş Uyarısı Neden Alınır?

HGS İptali

Bakiye olmasına rağmen alınan uyarı çok sık rastlanan bir sorun. HGS elektromanyetik ile çalışarak siz geçerken sistem tarafından okunur. Bunu düzgün yapabilmesi için sistem tarafından görülebiliyor olması gerekiyor. Bu tarzda bir sorunun yaşanmaması için her şeyin usulüne göre yapıldığından emin olmanız gerekiyor. Sistemin aracınızı görmemesine sebep olabilecek hususlar:

  • Aracınız metalik cama sahip olabilir. Eğer metalik camınız varsa yeni bir etiket alıp ayna arkasında kalan siyah noktalı kısma konumlandırarak tekrar takmanız gerekiyor.
  • Etiket deforme olmuş olabilir.
  • Aracınızın ön camında film olabilir.
  • Etiket kullanma kılavuzuna uygun takılmamış olabilir.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ehliyet Değiştirmek İçin Ne Yapmalıyım? Başvurusu, Evrakları, Ücreti

Eğer bu sorunlardan hiçbirini bulamadığınız halde sorununuz devam ediyorsa HGS üyesi benzinliklerden kontrol edilmesini talep edebilirsiniz.

 

Online HGS Yükleme Nasıl Yapılır?

HGS İptali

HGS yüklemelerinizi online yapmak için PTTAVM’ nin anlaşmalı sayfasından banka bilgilerinizi girebilirsiniz. Dilerseniz kullandığınız bankanın uygulamasından manuel olarak içindeki para azaldıkça da yükleyebilirsiniz.

Araç Satılınca HGS Nasıl İptal Edilir?

Satılan aracın HGS kullanımı eğer plaka değiştirilmeyecekse devam edebilir. HGS araç sahibiyle değil aracın plakasıyla bağlantılı bir üründür. Aracı alan kişi eski HGS’ yi kullanmaya devam ederken eğer ceza yerse bu cezalarla eski araç sahibi muhatap olur. Bu nahoş durumun önüne geçmek için kimliğiniz ve plaka bilgileriyle PTT’den HGS iptali için başvurabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken husus camdan etiketin sökülmesidir. Eğer eski plakaya yüklü miktarı yeni plakanıza aktarmak isterseniz yeni plaka bilgilerinizle de başvuru yapabilirsiniz. Böylelikle eski plakanın bakiyesi direk yeni plakaya aktarılır.

HGS Plaka Sıfırlaması Nasıl Yapılır?

HGS plakasını sıfırlamak, eğer yeni bir araç almayı düşünüyorsanız HGS iptalinden daha mantıklı bir işlem olabilir. Yeni HGS üyeliği alırken kart için de ücret alınıyor. Eğer sadece plakasını sıfırlamak için başvuruda bulunursanız kart sizde kalacağı için bir sonraki aracınızın plakasını bu karta kayıt ettirerek kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Ancak başvuru yapmadan direk kartı ve etiketi çıkararak yeni araçta kullanamıyorsunuz.

HGS Kaçak Geçiş Yaptım, Ne Yapmalıyım?

Sosyal medya hesaplarımızı takip edip, bizlere destek olabilirsiniz.

Facebook: facebook.com/neyapmaliyimnet

Twitter: twitter.com/neyapmaliyimnet

Neyapmaliyim.net

NOT: İçeriklerimiz link eklenerek kaynak gösterilmeden asla paylaşılamaz. İzinsiz içerik kullanımı yasal suçtur. İçeriklerimizle alakalı şikayet, kafanıza takılanlar, soru, görüş ve önerilerinizi bizlere iletişim kanallarımız üzerinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu