İşlemler

SRC Sınavını Kazandım, Ne Yapmalıyım?

SRC sınavını kazandım, ne yapmalıyım? SRC sınavına giren adaylar ticari araç kullanımına dair yetkinliklerini belgelemek amacıyla bu sınava giriyorlar. Her meslekte olduğu gibi insan ve yük taşımada da beklenen bazı özellikler var. Bunları tek elden kontrol edebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından SRC sınavı yapılıyor. Beklenen yeterlilik sadece aracı kullanabilmekten ibaret değil. Psikoteknik belgesi de ticari sürücülük yapacak adayların alması gereken bir belge.

src belgesi

Sınavda başarılı sayılabilmek için 70 puan ve üzeri almak gerekiyor. Sınav sonuçlarından bir hafta sonra Halk Bankası hesabına 31TL yatırılması gerekiyor. Yatacak bu para Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yatırıldığı için bakanlık, hatırlatma amaçlı UDHB adıyla mesaj atacak. Atılan bu mesaj yatırılacak paranın hangi adımlarla ve hangi hesaba yatırılacağı gibi bilgiler de içerdiği için mesajı fark etmek SRC belgesi alabilmek için elzem. Ücret yatırıldıktan sonra otomatik olarak belge e-Devlet üzerine işlenir. Herhangi bir yere gidip kart çıkarmak, belge düzenlemek gibi zorunluluklar yok.

SRC Belgesi Nedir?

2022 src belgesi

SRC yeterlilik belgesi yük ve yolcu taşımak için gereken niteliklerin sağlandığını ispat eden belgedir. Alınış amacına göre çeşitlendirilmiş 5 tip SRC belgesi var:

  • SRC 1: Uluslararası yolcu taşımacılığı yapacak adayların alması gereken belgedir.
  • SRC 2: Yurt içi yolcu taşımacılığı yapacak adayların alması gereken belgedir. Aynı zamanda şehir içi yolcu taşıma için de kullanılabilir.
  • SRC 3: Uluslararası yük ve eşya taşımak için gerekli olan belgedir.
  • SRC 4: Yurt içinde yük ve eşya taşımak için gereken belgedir. Yine şehir içi taşımacılıkta da kullanılabilir.
  • SRC 5: Tehlike madde taşımacılığı için gerekli olan belgedir.

SRC Kart Ücreti Ne Kadar?

Mesleki yeterlilik için belirlenen harç ücreti 130 TL’dir. Sınavdan başarılı olan adayların kartını çıkarabilmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına Halk Bankası aracılığıyla 51 TL yatırması gerekmektedir.

SRC 5 Kartı Ne Zaman Gelir?

SRC yeterlilik kartı gelmesi beklenmeden de sınavı geçip ücretini yatıran adaylar artık araç kullanabilir olarak kabul edilir ve çevirme olması durumunda ceza kesilmez. Kartın basımı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılıp postalandığı için yaklaşık 1 ay beklenebiliyor. Beklememek için e-Devlet üzerinden belge sorgulanabiliyor. Sorgulandığında e-Devlette belge görüntülenebiliyorsa çıktısını alıp üzerinde taşımak yeterli olacaktır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Engelli Emekli Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

SRC 5 Belgesi İçin Yeni Uygulama Ne?

src belgesi nedir

SRC 5 kartı artık tek başına yeterli değil. Kartlarda ve SRC belgelerinde yapılan sahteciliklerin önüne geçmek için ek bir uygulama daha getirildi. Karekod ve barkod uygulamasıyla çevirmelerde artık bu kodların okutulmasıyla da araç ve sürücüsü sorgulanabilecek. Kartın arkasındaki karekod okutularak ya da araçtaki barkodun okutulmasıyla online olarak polis tüm bilgilere ulaşabilecek. Bilgilerinizde farkında olmadığınız bir sıkıntı çıkmaması adına e-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

SRC Belgesi Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Belgeyi sorgulamak için e-Devlete girmek yeterli. E-Devlet açılış sayfasından arama kısmına “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/ Düzenleme” yazıldığında otomatik olarak kişi adına düzenlenen belge ekrana gelmekte. Gelen belge basılmak istenirse sağ üst köşedeki yazıcı görseline tıklamak yeterli.

SRC Sınavını Kazandım, Şoförlük Yapmak İçin Aranan Şartlar Neler?

Şoförlük Yapmak İçin Aranan Şartlar Neler?
Şoförlük Yapmak İçin Aranan Şartlar Neler?

Şoför yeterliliği için aranan en temel nitelik yapılacak şoförlük türüne uygun SRC belgesi alıp bunu belgeleyebilmek. SRC belgesi dışında aranan nitelikler:

  • 63 yaşından gün almamış olmak
  • Tehlikeli madde taşıyacakların mevzuatta belirtilen eğitimi aldıklarını ispatlayan belgeleri olmalı
  • Büyük otobüs kullanacakların en az 26 yaşından gün almış olmaları
  • Meslek icrası için gerekli fiziki ve psikoteknik yeterliliklerin belgelerle ispat edilmesi. Bu belgeler 5 yılda bir tekrar edilmelidir.
  • Uyuşturucu, silah, gümrük kaçakçılığı vb. suçlardan hüküm giymemiş olmaları.

SRC sınavını kazandım, ne yapmalıyım ile ilgili tüm detayları sizinle paylaştık. Konu içerisinde bahsetmeyip sizin merak ettiğiniz detaylar varsa bize yorumlar kısmından yazabilirsiniz. Sorunlarınız, görüş ve önerileriniz editör ekibimiz tarafından hızlı bir şekilde cevaplanacaktır.

SRC sınavını kazandıysanız yapmanız gerekenleri inceledikten sonra aklınıza takılan noktaları mutlaka bize iletiniz. Editörlerimiz sizlerle gün içerisinde mutlaka iletişime geçecektir. Hakkında yazılmasını istediğiniz bir konu varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

Konuyla alakalı videoya göz atabilirsiniz;

 

Açıköğretim Sınavlarında Görev Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Adıma Açılmış Hat Var, Ne Yapmalıyım?

Malulen Emeklilik Maaşım Kesildi, Ne Yapmalıyım?

Yeni Kimlik Çıkarmak İçin Ne Yapmalıyım? Evraklar, Ücreti

Sosyal medya hesaplarımızı takip edip, bizlere destek olabilirsiniz.

Facebook: facebook.com/neyapmaliyimnet

Twitter: twitter.com/neyapmaliyimnet

Neyapmaliyim.net

NOT: İçeriklerimiz link eklenerek kaynak gösterilmeden asla paylaşılamaz. İzinsiz içerik kullanımı yasal suçtur. İçeriklerimizle alakalı şikayet, kafanıza takılanlar, soru, görüş ve önerilerinizi bizlere iletişim kanallarımız üzerinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu